8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihçesi ile anlamı hakkında merak edilen bilgiler...

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü! Her yıl 8 Mart tarihinde kutlanan Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan uluslararası bir gündür.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihçesi ile anlamı hakkında merak edilen bilgiler...
08 Mart 2023 - 12:54

Kadınlara özel olarak armağan edilen bu değerli günde farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenir. "Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı?" sorusu da bu anlamlı günün tarihte nasıl ortaya çıktığını merak eden kişiler tarafından araştırılıyor. Dünya Kadınlar Günü anlamı ve önemi çeşitli etkinliklerle bir kez daha gözler önüne seriliyor. Peki, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanır ve neden önemlidir? Kadınlar Günün’nde ne oldu? İşte tarihçesi…


Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanır, tarihçesi nedir, ne olmuştur İşte Dünya Kadınlar Günü anlamı ve önemi


8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihçesi, anlamı ve önemi bugün yeniden gündeme geldi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Birleşmiş Milletler tarafından ulusal bir gün ilan edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlanıyor. Çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bu anlamlı günde kadının toplumdaki yeri ve değeri yeniden hatırlatılıyor. Peki, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ne oldu? Kadınlar Günü neden kutlanır?


DÜNYA KADINLAR GÜNÜ TARİHÇESİ, ANLAMI VE ÖNEMİ

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ TARİHÇESİ, ANLAMI VE ÖNEMİ

Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart tarihinde kutlanıyor. Birleşmiş Milletler tarafından ulusal bir gün ilan edilen Kadınlar Günü tarihçesi 1800’lü yıllara dayanıyor. Kadınların mücadele ateşini, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 40 bin kadın dokuma işçisi, 8 Mart 1857'de yaktı. Bir tekstil fabrikasında başlattıkları grevde çıkan yangında 129 kadın can verdi. Bu feci olayın tarihi 8 Mart 1857'ydi.

26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde toplanan 2. (Sosyalist) Enternasyonal'e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı'nda Almanya Sosyal Demokrat Partisi delegeleri Clara Zetkin, Kate Duncker ve arkadaşları bundan böyle her yıl bir "Kadınlar Günü" düzenlenmesi önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. İlk yıllarda belirli bir tarih saptanmamıştı.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE NE OLDU

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE NE OLDU?

"Dünya Kadınlar Günü" olarak 8 Mart gününün belirlenmesine kaynaklık eden olay konusunda muhtelif tartışmalı iddialar mevcut. Bunlardan biri, Rusya'da çarlığın yıkılmasına yol açan 1917 Şubat Devrimi'nin 8 Mart günü yapılan kadın yürüyüşü ve grevleri ile başlamış olması, bir diğeri 8 Mart 1908'de ABD'nin New York kentinde çoğu sosyaIist olan kadın işçilerin öncülüğünde sendikal haklar ve kadınlara oy hakkı talepleriyle düzenlenen miting.


Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanır, tarihçesi nedir, ne olmuştur İşte Dünya Kadınlar Günü anlamı ve önemi

Başka biri ise 8 Mart 1857'de yine ABD'nin New York kentindeki bir tekstil fabrikasında grevci işçilere polisin saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin kurulan barikatlar nedeniyle kaçamamaları sonucunda 120 kadın işçinin ölmesi, ve yine bir başkası ise, bununla çok paralellik arz eden, ancak gerek Dünya Kadınlar Gününün ilk kararlaştırıldığı 1910'dan gerekse ilk uluslararası kutlamaların düzenlendiği 19 Mart 1911'den sonra hiç bahsi geçmeyip çok sonraları ileri sürülen, 25 Mart 1911'de New York'ta gerçekleşmiş Triangle Gömlek Fabrikası yangını'dır.

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEREDEN ÇIKTI

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEREDEN ÇIKTI?

Enternasyonal'e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı'nda Almanya Sosyal Demokrat Partisi delegeleri Clara Zetkin, Kate Duncker ve arkadaşları bundan böyle her yıl bir "Kadınlar Günü" düzenlenmesi önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. İlk yıllarda belirli bir tarih saptanmamıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum